baner-graficzny
baner-graficzny
PL EN FR

MIĘDZYNARODOWE KONGRESY NAUK HISTORYCZNYCH

W zakładce „Tradycja” postanowiliśmy zaprezentować w pigułce historię światowych kongresów historyków. „Platforma” ta powstała dzięki wspólnej inicjatywie Zarządu Międzynarodowego Komitetu Nauk Historycznych i Komitetu Organizacyjnego XXIII MKNH Poznań 2020/2022. W folderach na osi chronologicznej znajdują się różnej długości teksty na temat kolejnych kongresów (od pierwszego w Paryżu, do ostatniego w Jinan). Na ogół zostały wzbogacone bibliografią, a czasem także ikonografią.

Zamieszczone tu teksty są efektem wspólnej pracy grona koleżanek i kolegów z różnych krajów. Niektóre mają stricte autorski charakter, tzn. zostały w całości przygotowane przez jednego autora. W takim wypadku jej/jego nazwisko figuruje pod notką. Pozostałe teksty zredagowane zostały przez niżej podpisanych, przeważnie na podstawie „surowca” przesłanego przez koleżanki i kolegów z krajów, w których odbywały się kongresy, niekiedy wstępnie już opracowanego. Poniżej prezentujemy listę osób w to zaangażowanych, z nadzieją, że nikogo nie pominęliśmy: Stefan Eklöf Amirell, Nora Birkeland, W. (Pim) den Boer, Susan Carr, Nadezhda Chesnokova, Michel Duquet, Bogusław Dybaś, Margot Finn, Miguel Ángel Ladero Quesada, Liu Jiafeng, Martyn Lyons, Agata Łysakowska-Trzoss, Anna Magdzińska, Kristina Matron, Asunción Miralles, Paulina Misiewicz, Maciej Moszyński, Karen M. Offen, Ioan-Aurel Pop, Małgorzata Praczyk, Jean-Claude Robert, Sacha Zala. Za współpracę przy tworzeniu tego „archiwum” pragniemy im w tym miejscu raz jeszcze serdecznie podziękować.

Do współpracy zapraszamy także innych historyków, którzy zechcą uzupełnić w jakiś sposób naszą bazę, zwłaszcza w warstwie ikonograficznej, skorygować pewne informacje, wskazać usterki czy po prostu podzielić się swoimi uwagami.

Po XXIII MKNH cały zebrany tu materiał zostanie przeniesiony na stronę internetową Międzynarodowego Komitetu Nauk Historycznych, gdzie będzie dalej udostępniany i, miejmy nadzieję, sukcesywnie uzupełniany.

(Karolina Filipowska, Krzysztof A. Makowski)