Slider
PL EN FR

MIĘDZYNARODOWY KOMITET NAUK HISTORYCZNYCH

Międzynarodowy Komitet Nauk Historycznych
www.cish.org

Międzynarodowy Komitet Nauk Historycznych (MKNH) to stowarzyszenie zrzeszające historyków z całego świata. Powstało jako organizacja pozarządowa w Genewie w 1926 roku. Składa się z narodowych komitetów historycznych (obecnie 54), międzynarodowych organizacji zajmujących się rożnymi dziedzinami historii (obecnie 31) oraz 8 komisji afiliowanych.

Głównym zadaniem Komitetu jest organizowanie co pięć lat w różnych częściach świata Międzynarodowych Kongresów Nauk Historycznych. Dnia 29 sierpnia 2015 roku na XXII Międzynarodowym Kongresie Nauk Historycznych w Jinan (Chiny) Zgromadzenie Ogólne MKNH na miasto-gospodarza XXIII Kongresu w 2020 roku wybrało Poznań. Jak dotąd, w Polsce kongres odbył się tylko raz, w 1933 roku w Warszawie.

Na czele Komitetu stoi Zarząd koordynujący jego bieżącą działalność. Obecnie składa się z 11 osób:
Prezydent – Andrea Giardina (Włochy)
Wiceprezydent – Eliana Dutra (Brazylia)
Wiceprezydent –W. (Pim) den Boer (Holandia)
Sekretarz Generalny – Catherine Horel (Francja)
Skarbnik – Sacha Zala (Szwajcaria)
Członkowie: Joel Harrington (USA); Krzysztof A. Makowski (Polska); Matthias Middell (Niemcy); LIM, Jie-Hyun (Korea Pd.); Lorina Repina (Rosja); TAO, Wenzhao (Chiny).

Działania Zarządu wspierają jego Sekretarz Wykonawczy – Pascal Cauchy (Francja) i Honorowa Prezydent – Marjatta Hietala (Finlandia).

W latach 1980-1985 funkcję prezydenta Komitetu pełnił prof. Aleksander Gieysztor. Przed wojną w Zarządzie zasiadało dwóch reprezentantów Polski – w latach 1926-1938 prof. Bronisław Dembiński (od 1928 jako wiceprezydent), a od 1938 r. prof. Marceli Handelsman.

Najważniejsze decyzje podejmuje Zgromadzenie Ogólne MKNH składające się z reprezentantów wszystkich komitetów narodowych oraz organizacji i komisji zrzeszonych w MKNH.