baner-graficzny
baner-graficzny
PL EN FR

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W POZNANIU

W naszej bogatej kolekcji z różnych części świata można znaleźć wybitne skarby przeszłości, m.in. obelisk faraona Ramzesa II, egipskie posągi i papirusy, misterną ceramikę i paciorki sudańskie, afrykańskie petroglify, bogato wyposażone groby neolitycznych księżniczek znalezionych w Wielkopolsce (Wielkopolska), bogactwo wczesnośredniowiecznych srebrnych ozdób, by wymienić tylko kilka.
W 2017 roku Muzeum obchodziło 160-lecie istnienia! Jej początki sięgają roku 1857, kiedy przy Poznańskim Towarzystwie Krzewienia Nauki powstało Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich, które gromadzi pamiątki związane z najstarszymi dziejami naszego narodu. Od 1967 roku muzeum mieści się w Pałacu Górków przy ul. Wodnej.
Wielkopolska i Afryka to obecnie główne profile naszej działalności. Zajmujemy się również archeologią Poznania, inicjując i uczestnicząc w wielu projektach istotnych dla badania zwłaszcza zagadnień związanych z miastem wczesnośredniowiecznym. Przede wszystkim jednak jesteśmy instytucją muzealną, nastawioną na kontakt z szerokim i wymagającym odbiorcą, promującą osiągnięcia archeologii i popularyzującą wiedzę o przeszłości. Organizujemy wystawy i imprezy edukacyjne dla osób w każdym wieku.
Nasza bogata kolekcja jest często badana przez archeologów poszukujących odpowiedzi na różne pytania badawcze oraz przez studentów, dla których zabytki pozostają nieocenionym materiałem dydaktycznym. Muzeum posiada własne archiwum naukowe, bibliotekę, pracownię konserwatorską oraz pracownię fotograficzną.
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu przeszło już do historii, ale my, jego obecni pracownicy, wzorem naszych poprzedników, kształtujemy jego współczesny wizerunek i planujemy jego przyszłość. Pozostaje bowiem naszym pragnieniem służenia nauce i społeczeństwu, z którym jesteśmy na stałe związani.
Polecamy również audioprzewodniki w języku polskim i angielskim.

BACK