baner-graficzny
baner-graficzny
PL EN FR

Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspiera XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych


Oświadczenie: Po prawie 90 latach, Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych ponownie zawita do Polski. Tym razem gospodarzem miejsca będzie stolica naszego regionu. 13 lipca Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał umowę dotacji, dzięki której Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzyma 100 tys. zł na organizację XXIII Międzynarodowego Kongres Nauk Historycznych.
Poznań będzie gospodarzem tego wydarzenia w dniach 21-27 sierpnia 2022 r. Planowo Kongres miał się odbyć w 2020 r., jednak z powodu pandemii jego termin został dwukrotnie przesunięty.
Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych jest jednym z najważniejszych światowych spotkań historyków. Pierwsza edycja miała miejsce w Paryżu w 1900 r. Kolejne odbywały się co 5 lat (z przerwą w czasie I i II wojny światowej). Od 1926 r. Kongres organizowany jest przez Międzynarodowy Komitet Nauk Historycznych (CISH – Comite International des Sciences Historiques, (www.cish.org). Ostatni raz Polska była gospodarzem VII Kongresu w 1933 r.
Kongresy powojenne od 1950 r. gromadzą w zależności od miejsca wydarzenia od tysiąca do kilku tysięcy uczestników. Od 2015 r. w czasie Kongresów przyznawana jest Nagroda CISH, zwana „historycznym Noblem”. Ceremonia taka odbędzie się również w Województwie Wielkopolskim.
Poprzednia edycja Kongresu odbyła się w Jinan w Chinach w 2015 r. Tam też na miejsce kolejnego spotkania wybrano Poznań. W sukcesie polskiej aplikacji udział miał także Samorząd Województwa Wielkopolskiego. 23 lutego 2015 r. Sejmik WW przyjął Uchwałę w sprawie poparcia kandydatury Poznania jako miasto-gospodarza XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych w 2020 r., w której obiecał wsparcie organizacji wydarzenia kwotą 100 tys. zł. Kolejna edycja Kongresu jest zaplanowana w Jerozolimie.